Bohužel máte starší verzi prohližeče IE6..
Pro zobrazení webových stránek doporučujeme stáhnout novější Internet Explorer.
ZDE

IE6 unfortunately died of cerebral palsy.
Download please newer Internet Explorer.
HERE

On-line časopis pro ženy, které jsou in. Tisíce zajímavých článků!

Víme, co se lidem bude líbit

MILENA SOSNOVCOVÁ a PETRA ŠIMEĆKOVÁ. Matka s dcerou provozují designové obchody STYL U PODLOUBÍ a KRÁMEČEK U PODLOUBÍ.

Před revolucí pracovala Milena léta v textilním průmyslu. Působila jako mistrová střihačka v oděvních zakázkových službách, a kromě toho šila také doma, nejen věci na sebe a pro děti, jak bylo tehdy zvykem, ale i látkové dekorace do bytu, závěsy, povlaky a ubrusy.
"Po revoluci jsem řešila, jestli si otevřu vlastní butik s módou nebo obchod s dekoracemi do bytu, ty mě totiž vždycky bavily. Nakonec to vyhrály", popisuje Milena rozhodnnutí, které udělala před sedmnácti lety. Zpočátku se jí nechtělo jít do nájmu, navíc byla v česku víceméně sama se dvěma dětmi, manžel totiž přes týden pracoval v Rakousku. Prodala garáž za sto tosíc, což byl zaákladní a jediný kapitál, pro nový podnikatelský záměr. Malý obchůdek nakonec zařídila ve vlastním domě, kousek od táborského náměstí, po několika letech se rozšířil i do sklepních prostor, které původně využívali k rodinným oslavám.
"V té době se lidem líbily jiné věci než dnes, měla jsem tam samé polštářky, závěsy s kanýrky, všechno ve stylu tehdy populární modrobílé kombinace", vypráví. "Máma se vždycky aktivně zajímala o design, a tak pokaždé vycitila nové dekorační trendy, které pak ve svém krámku nabízela. Hledá si svoje vlastní výrobce (třeba kováře) a sama si dodnes šije na míru vše do bytu. Má cit, vyzná se a umí zboží dobře zkombinovat. Dokáže z obrovské nabídky dekorací a nábytku ve velkoobchodech vybrat to, co se bude lidem líbit," vstupuje do rozhovoru Petra. Ta se delší čas do rodinného byznysu zrovna nehrnula, z Tábora odešla ve svých dvaceti letech za zkušenostmi do větších měst - několik let působila v Londýně, pozdějji v Praze v časopise Elle, kde dělala produkční. Nakonec založila rodinu a vrátila se zpátky do Tábora. V obchodě zprvu jen chvíli vypomáhala, až po nějakém čase se s mámou rozhodly, že je společná práce baví a naplňuje, a že si klidně troufnou na otevření větší provozovny ve vedlejším domě. "Petra hodně cestovala, vnesla do podniku spoustu nových nápadů a inspirací ze zahraničí," říká Milena.
Jejich podnikání není jen o prodeji designových věcí, ale nabízejí i bytové poradenství a návrhy interiérů. Kromě maminky s dcerou se však v podniku angažuje i otec. Také jemu je design blízký, navíc je zručný, a tak se proměnil v precizního tapetáře, v jednom z obchodů pracuje i Milenina sestra. "Můj manžel je obklopený samými ženami. Tak pak ani není divu, že chodí a líbí se mu věci s kytičkami. Dokonce někdy řekne:"Jé, to je hezký kanýrek!," směje se Milena. "A hlavně je moc šikovný a dokáže naše šílené nápady zrealizovat."

 

ŽENSKÝ VLIV

"Snažíme se zboží prezentovat tak, aby zákazníky zaujalo," říká Milena. To mohu potvrdit - na první pohled jsem se zamilovala do ručně broušené mísy, kterou v obchodě vystavují netradičně - mají v ní vodu, plovoucí květinu a svíčku. Kdyby byla jen smutně vystavená v polici, nejspíš bych si jí ani nevšímala.
Když do Krámečku u podloubí vstoupíte, nemáte pocit, že jste v obchodě, ale spíš u někoho doma. Vejdete totiž do nádherně vybaveného obývacího pokoje, pak o kus dál do ložnice, či dámského budoáru. Na různých místech plápolají svíčky, hraje hudba a očima kloužete po zajímavých dekoracích. Milena s Petrou se neostýchají nabídnout kávu, vodu nebo i sklenku vína. Své kouzlo prodejně dodávají i neobvyklé prostory s klenbou v historickém centru Tábora. I když pro minulé nájemce to bylo trochu zakleté místo - rámařství, fotoateliér ani butik s oděvy z něj dřív nedokázaly nic vytěžit.
Možná i díky zajímavé nabídce, navíc na malém městě, se jim podařilo přečkat i finanční krizi. "Ale jednoduché to nebylo. Jsme tu každý den od rána do večera. Naštěstí nás to baví," říká Milena, která poté, co zavře obchod, ještě aranžuje nebo šije. "Občas je máma unavená, to pak říká, že mi obchod předá. Ale za pár hodin už vidím, jak tu běhá a rovná věci," říká Petra. "Pořád se od mámy učím. To ona má dar od boha a je to ten pravý šéf. I když přemýšlí o tom, že půjde odpočívat, zatím si to bez ní nedovedu představit. Každá máme jinou náplň, já se angažuju hlavně v marketingu a propagaci," říká Petra a do toho vstupuje Milena. "To je na rodinné spolupráci důležité - přesně si rozdělit práci. Jsme spolu každý den, a jen tak se můžeme vyvarovat nějakých ponorek. Obě si uvědomujeme, že děláme na sebe a že náš úspěch záleží i na tom, jak k práci budeme přistupovat. Je to prostě naše," říká Milena.